НОВИЙ СОЮЗ ДЛЯ УКРАЇНИ? ІНІЦІАТИВА ТРЬОХ МОРІВ!
Президент Володимир Зеленський заявив, що Україна має стати учасницею Ініціативи трьох морів.
“Україна має бути учасницею ініціативи “Трьох морів”. Це неправильно, що наша держава опинилася за межами цієї чудової ініціативи”, – сказав президент під час витсупу на саміті проєкту.
В 2016 році в Дубровнику відбувся перший саміт Ініціативи трьох морів на який була запрошена і Україна. Тоді наша держава не відповіла на запрошення, а отже не стала однією з країн-засновниць. Далі приєднатися до ініціативи можливості не стало, так як держави-учасниці першого саміту вирішили, що учасниками зможуть бути тільки члени Європейського Союзу. Тепер Україна висловила готовність приєднатися до ініціативи.
“Саме держави “Тримор’я” – це наш зв’язок із вільним світом. Постачання зброї для України, постачання палива, транспортні потоки, зелені коридори для експорту українського продовольства, міграція людей – все це працює через територію держав-учасниць цієї ініціативи”, – заявив Зеленський.
В понеділок, як повідомляє повідомляє “Європейська правда”, країни-учасниці Ініціативи трьох морів створили новий формат партнерства і надали Україні статус партнера-учасника. Президент Польщі Анджей Дуда заявив, що країни, які будуть на шляху до вступу в Європейський Союз, зможуть подати заявку на такий формат партнерства, а також підкреслив, що всі країни Тримор’я виступають за надання Україні офіційного статусу кандидата в ЄС.
“Ми вирішили створити особливий, новий тип партнерства з Ініціативою трьох морів – окрім стратегічного партнерства – партнерство через участь. Це новий тип партнерства, який призначений не лише для України. Ми сьогодні дали його Україні, але ми виходимо з того, що таке ж партнерство можуть розділити й ті країни, які розташовані в Центральній Європі і не є членами Євросоюзу, але прагнуть до нього приєднатися”, – сказав Дуда під час саміту країн Тримор’я у Ризі.
“Ініціатива трьох морів” включає 12 країн ЄС від Балтійського до Адріатичного та Чорного моря. Передбачається, що країни-учасниці отримують певні економічні преференції з використанням свого геополітичного положення та мають змогу, об’єднавши зусилля, реалізовувати важливі інфраструктурні проєкти. В основному співпраця стосується транспортної, енергетичної сфер та цифрових технологій. Однак йдеться не лише про цільове економічне об’єднання держав, а й про геополітичні плани країн, завдаки яким існує можливість зменшити залежність від росії, а також стримуватися вірогідне економічне і політичне домінування в регіоні Німеччини, яка не є повноправним членом ініціативи як, до речі, і США. Однак Вашингтон активно підтримує ініціативу з огляду на власний інтерес до інвестицій в економіку країн-учасників.
Автор: Денис Данілов